Ģenētika un ģenētiskie pētījumi LVMI “Silava”

Share:

Listens: 8

LVMI Silava podkāsts

Science


Koki ir unikāla dzīvības forma. Lai gan ķīmiskā līmenī DNS struktūra ir vienāda visām dzīvām būtnēm, kokiem ir īpašas spējas pārdzīvot un pielāgoties dažādiem apstākļiem. Tā kā meža koku sugu evolūcija ilgusi 370 miljonus gadu, kuru laikā tās ir piedzīvojušas kardinālas klimata un citu apstākļu pārmaiņas, tikai ar ģenētikas metodēm ir iespējams izpētīt to dažādos adaptācijas mehānismus. Zināšanas par meža ģenētikas galvenajiem principiem un meža koku sugu ģenētisko struktūru ir nepieciešamas, lai izzinātu, kā Latvijas egļu un priežu meži, ozoli un bērzu birzes ir kļuvušas par to, kādas tās ir šodien. Cik liela daudzveidība tiek uzturēta mežā un selekcijas materiālā, kā var atlasīt izturīgus un augstvērtīgus indivīdus, lai nodrošinātu ilgtspējīgu mežsaimniecību.

Šajā podkāsta epizodē LVMI "Silava" vadošais pētnieks Dainis Ruņģis stāsta:


-         kādas ģenētikas metodes tiek pielietotas pētniecībā LVMI “Silava”,

-         vai un ar ko atšķiras molekulārās ģenētikas pētījumu metodes Latvijā, Austrālijā, Ziemeļamerikā,

-         par sadarbību ar citiem LVMI “Silava” pētījumu virzieniem un citām institūcijām Latvijas un starptautiskā mērogā,

-         par neparastākajiem pētījumiem un pārsteidzošākajiem rezultātiem, kas gūti LVMI “Silava” Ģenētisko resursu centrā.


Plašāk par Ģenētisko resursu centru LVMI “Silava” mājas lapā.


Klausies, uzzini un analizē!